Baza Doradztwa Budowlanego
Baza Doradztwa Budowlanego

Zapraszamy do zapoznania się z serwisem BDB: Serwis BDB

Serwis ten jest dedykowany architektom i projektantom; kierownikom budów ; wykonawcom i firmom budowlanym; inwestorom i developerom; ;inspektorom nadzoru; rzeczoznawcom; biurom obsługi inwestycji; spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym; producentom materiałów budowlanych i działom technicznym; studentom wydziałów budowlanych; nauczycielom zawodu; uczniom budowlanych szkół zawodowych i średnich; budującym i remontującym we własnym zakresie.

Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z nowym poradnikiem napisanym przez pana Jerzego Bogdana Zembrowskiego „Sekrety tworzenia murowanych domów bez błędów” .

Od autora:

 

„Czy można błędów w projektowaniu i wykonawstwie domów uniknąć? Można! Zadanie, jakie sobie postawiłem, to rzetelne i proste zarazem, wyjaśnienie tajników poprawnego projektowania i wykonawstwa domów murowanych. Zadanie dość karkołomne, ponieważ musiałem pogodzić treści inżynierskie z językiem zrozumiałym dla każdego nie wtajemniczonego. Książka w pierwszej części zawiera porady praktyczne projektantom, wykonawcom i inwestorom, zaś w drugiej podstawy fizyki budowli na poziomie inżynierskim – dla dociekliwych lub żądnych uzupełnienia wiedzy.  Celowo nie rozdzielałem zagadnień projektowych od wykonawczych, gdyż hołduję zasadzie, że projektant i wykonawca powinni mieć tę samą wiedzę podstawową. Może nieco przesadzam, ale tylko nieco. Jeśli projektant zna tajniki robót, to tworzy rozwiązania w projekcie, które bez trudu wdroży wykonawca. Jeśli wykonawca ma przynajmniej podstawową wiedzę o teorii procesów występujących w budynkach, zrozumie istotę rozwiązań zawartych w projekcie i nie popełni błędów podczas robót. Opierając się na niemal dwóch tysiącach przypadków budynków, w których doradzałem przy usuwaniu błędów, jestem przekonany, że jedynym sposobem na wyeliminowanie błędów, jest zgodny z fizyką budowli, przemyślany w detalach, projekt architektoniczno-budowlany oraz wykonawstwo bez odstępstw od takiego projektu. Wobec coraz droższej energii, nakazem czasu jest tworzenie domów o jak najniższym jej zużyciu. Nieprzemyślane i nieuzasadnione rachunkiem ekonomicznym inwestycje w termoizolacje, systemy ogrzewania i wentylacji oraz ciepłej wody użytkowej, nie zapewniają inwestorowi racjonalnych wydatków na budowę domu ani na jego eksploatację. Podstawą nowoczesnego projektowania powinna być optymalizacja rozwiązań na etapie projektu budowlano-architektonicznego oraz przestrzeganie praw fizyki budowli. Żywię nadzieję, że po zapoznaniu się z tą książką-poradnikiem, już praktykujący projektanci, wykonawcy i inwestorzy – uświadomią sobie, gdzie dotąd popełniali błędy, zaś nowi, dowiedzą się jak w prosty sposób ich uniknąć.”